2020. máj 31.

Pet Shop Boys - Hotspot

írta: Isti.S
Pet Shop Boys - Hotspot

Avagy az öregfiúk még mindig tudják, hogyan kell csinálni.

2020. január 24-én jelent meg a Pet Shop Boys 14. stúdióalbuma, Hotspot címmel a szokásos stream oldalakon, CD-n, Vinylen, sőt, még kazettán is.  Tehát még elég friss ahhoz, hogy újdonságnak lehessen bemutatni, de már nem olyan forró. Mint frissen sült kenyér, ami már eléggé kihűlt hogy bármikor fogyasszunk belőle. 

939eed86-31de-41f9-889d-ff5bd304078e_1_201_a.jpeg

A fiúk zenéjére akkor kattantam rá igazán, amikor 2018-ban felléptek egy fullos headline show-val a SZINen. Persze azért ismertem őket korábban is, főleg legnagyobb slágereiket, az új slágereiket kevésbé vagy inkább nem. De a koncert annyira ütős volt, hogy másnaptól az összes Pet Shop Boys szám landolt a lejátszási listámon. Nem sokkal később pedig beszereztem életem első lemezét, ami szintén Pet Shop Boys volt, ezután már csak lejátszó kellett hozzá. 

No, visszatérve a Hotspot-ra, az album zöme Berlinben íródott és került felvételre a Hansa stúdióban, a Burning the heather c. dalt pedig Londonban vették fel, a dalok producere pedig Stuart Price, aki dolgozott már együtt Dua Lipával, Madonnával és többek között a The Killersszel is.

bfd6ec6c-d0c7-4cf7-aaf3-bfb2913d8d9a_1_201_a.jpeg

10 dal kapott helyet a lemezen, javarészt különböznek egymástól, de ami a leginkább összekapcsolja őket, az a központi ködösség, ahogy az a borító is tükrözi.

Ebbe a ködbe, homályba lettek becsomagolva energikus dance elemek, melyet rögtön az első dallal, a Will-O-the-Wisp-pel megkapunk, majd könnyed melankóliába térünk át, de csak egy dal erejéig, aztán ismét erőre kap a szintipop hangzás. 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

@mindenhetreegylemez által megosztott bejegyzés,

 

A sorban a Hotspot első beharangozója következik, melyben közreműködik Olly Alexander a Years and Years-ből. A Dreamland pedig egy reményvágy egy olyan világra, ahol határok nélkül örülhetünk egymásnak és szerethetjük egymást. Ehhez kapcsolódóan, idén indult volna útjára az albumot népszerűsítő turné, amely a Dreamworld címet kapta. Sajnos Magyarország nem szerepel eddig az állomások között, de hátha helyet kap a vírus által újratervezni kényszerült turnéban. Ha mégsem, akkor többek között 2021. május 18-án Bécsben, június 8-án pedig Prágában fognak fellépni. 

A Dreamland és a rá jellemző dreampop után maradva a keserédes vágyakozás vonalán, ismét a homály és a sejtelmesség kerül előtérbe, a Hoping for a miracle felfogható egy életösszegzésnek, boncolgatva, milyen világra vágyunk igazán. 

Érdekesség, az I don't wanna c. dalhoz készült szövegvideót maga Neil Tennant rajzolta. A dal pedig egy introvertált srácot ír le, aki kezdetben elzárkózik a péntek esti buli ötletétől.

Az album kakukktojása a Monkey Business, amely a 60-as évek funky hangulatát igyekszik elhozni, stílusában, hangulatában. A dalhoz készült klip is ezt hivatott bemutatni. 

Sok-sok ködös idő és sötét után az Only the dark felemelő hullámai üzenik nekünk, ne féljünk sötéttől, hisz csak a sötét tudja megmutatni nekünk igazán a csillagokat.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

@mindenhetreegylemez által megosztott bejegyzés,

Még mielőtt eljönne a happy end, leülünk egy bárba, meghallgatunk egy sztorit, mennyire rosszul esik a lírai énnek, hogy a pultos nem nézi jó szemmel őt a bárban, így aztán csak ezt kéri: Give me a drink/ and I'll be gone.

Végül a happy end. A Wedding in Berlin lehetne mindenki következő bevonuló - kivonuló zenéje az esküvőjéhez, kortól, nemtől függetlenül. Felix Mendelssohn Wedding March szerzeményét - mondjuk ki - turbózták fel, és ez a feltuningolt esküvői "himnusz" feloldhat minden frusztrációt, ami a nagy nap előtt bármilyen okból felmerült, hiszen ahogy a szöveg is leírja: ma haladéktalanul összeházasodunk, mert szeretjük egymást, nem számít milyenek vagyunk. Ennyi, több nem is kell. Most pedig jöhet a buli. A dalban pedig a Berlini Dóm harangjai szólalnak meg, ugyancsak, ahogy a Happy people-ben. 

 

Kétség kívül vannak olyan dalok a lemezen, amely mindig visszarepít engem is Berlinbe, ahogy egy S-Bahnon utazom, átszelve a várost, aztán a Spree folyó partján sétálok az Alexanderplatzra. 

Korábban említésre került, hogy az album majdnem teljes egészét Berlinben vették fel. Aki már járt a városban felismerheti, de Chris Lowe is elmondta a BBC Radio 2 interjújában, hogy az U-Bahn hangjait, állomásjelzéseit ő vette fel telefonra, valamint a harangokat is, mondván, hogy ezeket egész jól be lehet illeszteni majd 1-1 dalba. 

És, hogy mennyire jó lett? A brit lemezeladásokban 3.helyen debütált, ugyanilyen sikere volt Németországban és Spanyolországban is. Itthon, a MAHASZ Album Top 40-es listáján a 35. helyre kúszott fel.

Az album dalai közül elsőként a Dreamland került a rádiók játszási listáira, ezt követte a Burning the heather, a Monkes business majd április 24-én jelent meg az I don't wanna kislemezként is. 

Sajnos itthon valamiért elkerülte a rádiókat, pedig ahogy a britek jellemzik: olyan sikeres lett ez az album, mint pályájuk elején, és valóban, soha nem ragadtak meg egy bizonyos korszaknál, haladtak velük, formálták és ezt nem csak a Years and Years-es kollaboráció bizonyítja. Ezért is érdekes színfoltja lehetne a hazai palettának. 

 

Szólj hozzá

zene külföldi vinyl lemez klasszikus bakelit zeneajánló lemezbemutató albumajánló Dreamland Pet Shop Boys Hotspot Neil Tennant Chris Lowe Go west Monkey Business Olly Alexander Years and Years hotspot album